Bogracz
Gotowanie ze stylem
Bogracz to gęsta zupa gulaszowa z dużą ilością mięsa i warzyw takich jak papryka, ziemniaki, pomidory i marchew. Podstawą gulaszu jest mięso wołowe gotowane na bulionie domowym. Bogracz przypomina konsystencją choć niezupełnie smakiem Strogonow czyli polędwicę pokrojoną w długie i wąskie paski, smażoną z cebulą i pieczarkami.
Gulasz węgierski (bogracz)
Składniki na 8 porcji:
- 550 g gulaszowego mięsa wołowego, cielęciny lub jagnięciny
- 2 duże ząbki czosnku
- 6 małych ziemniaków
- 1 marchew
- 1 duża cebula bądź 2 małe
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
- ½ papryki zielonej
- 1 cała papryka żółta
- 1 cała papryka czerwona
- 3 pomidory
- 1 łyżka stołowa koncentratu pomidorowego
- 2 pełne łyżki stołowe masła
- pieprz czarny mielony
- 3 łyżeczki słodkiej papryki mielonej
- ½ łyżeczki ostrej papryki mielonej
- sól do smaku
- bulion domowy bądź gorąca woda
Sposób przygotowania:
- Wołowinę umyć pod bieżącą wodą i pokroić w kostkę o wymiarach 2cm x 2 cm.
- Pomidory wyparzyć, obrać ze skórki, wydrążyć z gniazd nasiennych, usunąć nadmiar soku a następnie pokroić
w kostkę. - Cebulę oczyścić i posiekać na drobno, czosnek wycisnąć lub zetrzeć na drobnych oczkach tarki jarzynowej.
- Ziemniaki oczyścić i obrać ze skórki, pokroić w kostkę a następnie zalać zimną wodą i odstawić. Marchew obrać i pokroić
w półplastry. Kolorowe papryki oczyścić z gniazd nasiennych, umyć i pokroić w kostkę. - Na patelni rozgrzać masło, wrzucić pokrojoną cebulę, dodać 1 łyżkę wody, doprawić solą i pieprzem do smaku i dusić pod przykryciem aż do miękkości. Pod koniec dodać czosnek i smażyć jeszcze przez 1-2 minuty.
- Na patelnię wrzucić mięso i dokładnie obsmażyć je z każdej strony. Zapewni to większą soczystość i smakowitość mięsa. Najlepiej smażyć mięso partiami, aby było ono w całości dokładnie obsmażone.
- Do garnka przełożyć pokrojoną wołowinę wraz z cebulą i czosnkiem z patelni. Dodać koncentrat pomidorowy, ½ litra wody lub bulionu domowego, doprawić słodką oraz ostrą papryką, solą i pieprzem, po czym dokładnie wymieszać. Gotować około 1,5 godziny na wolnym ogniu bez przykrycia. W międzyczasie należy uzupełniać gulasz bulionem bądź gorącą wodą tak, aby mięso było przez cały czas pod jej powierzchnią.
- Dodać ziemniaki, pokrojoną marchew oraz niewielką ilość wody, jeśli będzie taka potrzeba. Gotować około 15 minut, aż ziemniaki będą miękkie. Dodać pokrojone papryki i gotować przez 7 minut. Następnie dodać pomidory i gotować jeszcze około 3 minuty. Jeśli zupa nie będzie miała zbyt wyrazistego smaku, doprawić ostrą mieloną papryką oraz solą.
- Bogracz podawać z pieczywem.