Omlet z płatkami owsianymi

Przepis na omlet z bananami, płatkami owsianymi i żurawiną to pomysł na pyszne i bardzo syte śniadanie. Zalecany szczególnie osobom aktywnym, potrzebującym na co dzień dużej porcji energii, ale także tym wszystkim, którzy potrzebują przyjemnego dodatku do porannej cafe latte. Jak dla mnie omlet najlepiej smakuje w połączeniu z masłem orzechowym i dżemem truskawkowym. Jednak każdy może oczywiście zastosować własną wersję dodatków do omletu według tego, co najlepiej lubi np. krem czekoladowy, syrop klonowy, miód itp. Przepis na omlet jest bardzo prosty i zawsze wychodzi, nawet jeśli omlety nie są Twoją najlepszą stroną, na pewno ten przypadnie Ci do gustu.

Bardzo prosty i szybki przepis na czteroskładnikowy omlet to coś, czego mogą poszukiwać wszyscy Ci, którzy intensywnie pracują, ćwiczą bądź pragną zaznać uczucia sytości na dłużej. Choć ogólna wartość kaloryczna omletu jest dość wysoka, to zawiera on jednocześnie bardzo wiele cennych makroskładników takich jak białka, które znajdują się w jajkach, węglowodany (płatki owsiane) oraz tłuszcze (masło orzechowe) a także składników mineralnych takich jak magnez, który znajduje się w płatkach owsianych bądź potas, który możemy odnaleźć w bananach.

Omlet z płatkami owsianymi i bananami

Omlet z płatkami owsianymi

Składniki 2 porcje:

  • 4 jajka
  • 1 banan
  • 1 szklanka płatków owsianych
  • garść suszonej żurawiny
  • olej rzepakowy
    Dodatki:
  • masło orzechowe
  • dżem truskawkowy

Sposób przygotowania:

  1. Całe jajka wybić do miski. Obrany banan pokroić na cienkie plasterki i dodać do jajek. Rodzynki opłukać na sicie pod bieżącą wodą i dodać do reszty. Następnie dodać płatki owsiane (najlepiej górskie). Za pomocą widelca intensywnie mieszać wszystkie składniki doprowadzając do napowietrzenia masy z jajek oraz tym samym uzyskując puszystą masę omletową.
  2. Na patelni rozgrzać 2łyżki masła, przełożyć masę na omlet, równomiernie rozprowadzić po całej patelni. Smażyć bardzo powoli na małym ogniu pod przykryciem. Następnie przerzucić omlet na druga stronę. Smażyć jeszcze przez kilka minut.
  3. Omlet najlepiej podawać z masłem orzechowym i dżemem o dowolnym smaku.

Porada:

Ważną radą dla wszystkich wykonujących omlet jest, aby smażyć go na wolnym ogniu na patelni z nagrzanym tłuszczem pod przykryciem. W momencie kiedy omlet się zarumieni należy przewrócić go delikatnie na drugą stronę. Łatwo wtedy wyczuć, czy omlet potrzebuje jeszcze trochę czasu na dosmażenie bo się rozpada a masa jest jasna, czy już jest zwarty i dopieczony. Omlety zwykle podaje się z dodatkami, ja wybrała oczywiście swoje, ale warto także pamiętać o takich dodatkach jak cukier puder, bita śmietana bądź owoce świeże lub z puszki.

Dżem, który możesz zastosować na omlet może być dowolny, w zależności od podniebienia. Mnie osobiście najlepiej smakuje dżem wiśniowy. Jego lekko kwaskawy smak dobrze komponuje się z masłem orzechowym oraz słodkim bananowym omletem.

Do omletu zamiast żurawiny można z powodzeniem zastosować rodzynki w dowolnej ilości.

Omlet z płatkami owsianymiOmlet z płatkami owsianymiOmlet z płatkami owsianymi

Zobacz także: